Jaki jest jeż?
Każdy widzi!
Na pewno wielu z Was spotkało go na swojej drodze – głównie późną porą od wiosny do jesieni. Zamieszkują łąki, parki, zagajniki, ale nie pogardzą też ogrodem przy domu, jeśli są tam krzewy, w których mogą się ukryć. Spotkany na drodze przystanie i będzie czekać, co zrobisz… Ufa, że nie zrobisz mu krzywdy, że nie będziesz go niepokoić, tylko przejdziesz spokojnie obok. Dobrze mieć sąsiada – jeża, szanujmy się nawzajem!
Ochrona gatunkowa
Jeż europejski objęty jest ochroną gatunkową, a to znaczy, że mamy obowiązek pomagać osobnikom niezdolnym do samodzielnego życia oraz poszkodowanym. Nie można niszczyć ich miejsc bytowania, wyłapywać zdrowych jeży i trzymać ich w niewoli.
Kiedy zainteresować się jeżem?
Jeśli jest ranny…
Jeże mające problemy z poruszaniem się, kręcące się w kółko, widocznie ranne, pogryzione, leżące bez ruchu na drodze – z pewnością potrzebują pomocy i cierpią. Włóż ostrożnie jeża do pojemnika zwracając uwagę, aby miał odpowiednią wentylację i skontaktuj się z ośrodkiem dla dzikich zwierząt – lista jest TUTAJ.
Jeśli jest mróz…
Jeże przesypiają zimy, zatem jeśli widzisz jeża zimą, który jest mało ruchliwy – najprawdopodobniej potrzebuje pomocy – upewnij się kontaktując się z ośrodkiem dla dzikich zwierząt. Możliwe, że jeża trzeba będzie wyłapać do badań. W wyjątkowej sytuacji są jeże, które są zbyt małe do przeżycia zimy – jeśli ważą mniej niż 750g, to nawet zdrowe należy przechować przez zimę, ale tym musi zająć się ktoś, kto się na tym zna. Samodzielna opieka i nieprawidłowe karmienie może doprowadzić nawet do śmierci.
Jeśli jest maluchem bez matki…
Jeśli spotkasz małe jeże – poobserwuj je z pewnej odległości, upewnij się, czy na pewno nie ma z nimi matki. Oseski nie poradzą sobie bez jej opieki, więc jeśli są same – bardzo możliwe, że trzeba będzie je przewieźć do ośrodka, który je odchowa i wypuści w odpowiednim czasie na wolność. Pamiętaj, że jeśli zobaczysz małe jeże w gnieździe – matka może do nich wrócić po dłuższym czasie!